Rádi bychom vyjádřili srdečné blahopřání panu Dr. Viktoru Tekáčovi k významnému jubileu 40 let jeho působení na Vysoké škole chemicko-technologické. Jeho dlouholetá práce, odborné znalosti a oddanost vzdělávání formují generace studentů a významně přispívají k rozvoji vědy a výzkumu. Přejeme mnoho dalších úspěchů, zdraví a radosti v osobním i profesním životě.
Archiv novinek

Naše studentka magisterského programu IMATEC Racheal Ariokot ze skupiny GreenCats strávila začátek roku 2025 na Univerzitě v Portu, kde zahájila práci na své diplomové práci. Na tamní univerzitě připravila z odpadu z krevetích skořápek biouhel, který slouží jako nosič pro syntézu katalyzátorů. Po jejím návratu zpět na VŠCHT se Racheal věnuje studiu a testování připravených materiálů v konverzi látek pocházejících z biomasy. Jak je patrné, tak téma této diplomové práce úzce souvisí se zelenou chemií a cirkularitou. Tato stáž přinesla Racheal nejen cenné zkušenosti, ale také mnoho osobních zážitku. Držíme jí palce, aby svou diplomovou práci úspěšně dokončila!
Na příkladu Racheal ukazujeme, že rádi podporujeme výjezdy studentů do zahraničí. Pokud chceš i ty, dej nám vědět.
"My decision to spend 2 months at the University of Porto was first influenced by the mild winter and plenty of sunshine. However, upon arrival, I appreciated the inspiring lab environment. The department was filled with talented women leading scientific research and this was very motivating. Additionally, trying local delicacies such as Francesinha and port wine enriched this experience. My absolute favorite place was Miradouro da Serra do Pilar, because of the spectacular night view of the city.
During my time there, I was privileged to work with Dr. Andreia Peixoto and Ms. Ines Marques, as we turned shrimp shell waste into biochar-based catalyst supports! Given the promise of nitrogen-rich materials in catalysis, our supports were doped with two nitrogen precursors. My learning journey continued through with their characterization using various techniques such as FTIR, XRD, SEM, and BET analyses, followed by catalyst synthesis.
Now in the GreenCats lab, I am testing these catalysts for the HDO of anisole, and I am hopeful for publishable results! This collaboration between Porto and Prague has enriched my knowledge of catalysis and provided me with a deeper appreciation of Green Chemistry and Circular Economy initiatives. I am excited for the outcome of this collaboration. Hopefully, there will be many more collaborations in the future. Racheal"

Profesor David Kubička byl pozván Technickou univerzitou ve Vídni na kolokvium projektu TACO (TAming COmplexity in Materials Modeling). Přednesl tam přednášku, kterou si můžete poslechnout online zde.
David Kubicka: The Peculiar Role of Supports in the Hydrogenation of Biomass-Derived Oxygenates

Na začátku února vyšel článek na téma "Chemický průmysl přechází k udržitelné výrobě. Ne všechny škodlivé látky ale mají použitelnou alternativu" v Hospodářských novinách. Náš kolega prof. Kubička je jedním z přispěvatelů do diskuze. Přejeme příjemné čtení.

Již osmý ročník Studentského semináře pro PhD studenty se konal v lednu letošního roku. Tentokrát akci hostila PřF Karlovy Univerzity, kde akci navštívilo přes 50 studentů a vědců z oboru katalýzy. Jsme rádi, že naši dva PhD studenti, Babar Amin a Snehasis Dutta, přednesli své odborné přednášky. Potlesk si zasloužila také naše studentka teprve 5. ročníku magisterského studia, Keren Nderitu, která jako nejmladší účastnice svoji přednáškou předčila mnoho starších kolegů. Akce byla pod záštitou Odborné skupiny Katalýzy při České společnosti chemické.

Krátce před začátkem nového semestru se zaměstnanci ústavu sešli na tradičním bowlingovém turnaji. Navzdory tomu, že mnoho kolegů a kolegyň zůstalo doma s chřipkou, na bowlingových drahách panovala veselá nálada. Gratulujeme Jardovi, Zdendovi/Dominikovi a Pavlovi za získání pódiových míst! 🎳

Dne 23.1.2025 úspěšně složila Ing. Lenka Skuhrovcová základní část státní doktorské zkoušky. Přejeme mnoho úspěchů při sepisování disertační práce.

Studenti pražského Gymnázia Jana Keplera organizovali konferenci Symposiom, která letos nesla podtitul Replika. Na tuto akci byl pozván prof. David Kubička, který studentům přednášel na téma "Zelená chemie – obrana průmyslové chemie". Po přednášce se rozproudila živá diskuze mezi zvídavými studenty.
Prof. Kubička komentoval akci slovy: "Tato událost byla jedinečná, protože mi umožnila komunikovat s mladým publikem o důležitosti a důsledcích průmyslové chemie během mé prezentace nazvané 'Zelená chemie – obrana průmyslové chemie'."
Velmi si vážíme pozvání našeho kolegy a jsme rádi, že zelená chemie se stává důležitým prvkem ve společenské diskuzi.

V průběhu podzimu byl prof. David Kubička pozván několika významnými institucemi a organizátory konferencí, aby přednesl zvané přednášky. Jednalo se o plenární přednášku na 13th International Symposium on Heterogeneous Catalysis v bulharském Burgasu a přednášku na inspirativním semináři Topsoe Advanced Biofuels Seminar 2024 v dánském Lyngby. Dále prof. Kubička prezentoval vědecké výsledky skupiny GreenCats na Univerzitě v Oviedu a na Technické univerzitě ve Vídni. Jsme rádi, že i mezinárodní partneři slyší o našem ústavu.

Gratulujeme k úspěšnému získání dvou tříletých projektů GAČR na základní výzkum!
S radostí oznamujeme, že naši kolegové ze skupiny GreenCats byli úspěšní ve veřejné soutěži Grantové agentury České republiky:
- Prof. David Kubička bude řešit projekt s názvem "Řízený modulární design hydrogenolýzních katalyzátorů a jejich aktivních center – cesta k odemčení potenciálu hydrogenolýzy".
- Dr. Oleg Kiktyanin získal projekt na téma "Pokročilé Cu/ZnO/Al2O3 katalyzátory: Od syntézních strategií ke katalytické výkonnosti".
Blahopřejeme k tomuto významnému úspěchu a přejeme hodně zdaru při realizaci projektů!

Dne 3.12.2024 proběhla druhá část státní doktorské zkoušky Mgr. Valeriie Korolové. Disertační práce na téma "Chemicals and biofuels from valorization of biomass-derived aldehydes and ketones" získala kladné posudky a paní magistra zodpověděla veškeré dotazy komise. Gratulujeme!

V rámci schůze ústavu předal vedoucí doc. Hlinčík ocenění za 15 let práce pro ústav Dr. Zdeňku Beňovi.

Dne 28.11.2024 se uskutečnila Studentská vědecká konference. Zúčastnilo se jí 9 studentů, kteří prezentovali svoje vědecká témata. Odborná komise vyhodnotila následující tři prezentace jako ty nejzdařilejší. Gratulujeme. Děkujeme všem sponzorům za štědré dary.
1. Bc. Matěj Mašín - Příměs vodíku k zemnímu plynu jako cesta k částečné dekarbonizaci
2. Nikola Dejlová - Vznik a likvidace odplynů v rafinériích a petrochemických provozech
3. Bc. Daniel Vízner - Příprava impregnovaných silikagelů

Dne 27.11. proběhla základní část státní doktorské zkoušky, které se zúčastnili tři naši doktorandi. Jmenovitě Dipl. Ing. Sharmistha Saha, MSc. Snehasis Dutta a MSc. Babar Amin úspěšně splnili veškeré náležitosti a před komisí zodpověděli veškeré dotazy. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů se sepisování závěrečné práce.
Ing. Dominik Schlehöfer absolvoval základní část SDZ
Dnes 7.11.2024 úspěšně složil Ing. Dominik Schlehöfer základní část Státní doktorské zkoušky. Gratulujeme a přejeme mnoho zdaru při psaní dizertační práce.


V rámci přijímacího řízení pro školní rok 2025/2026 se studenti nově mohou hlásit ke studiu bakalářského studijního programu UDRŽITELNÁ MOBLITA - ENERGIE A MATERIÁLY.
Tento mezioborový studijní program je realizován ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT, díky čemuž mají studenti přístup k výuce a do laboratoří hned dvou špičkových technických univerzit. Program propojuje znalosti konvenčních i alternativních a obnovitelných zdrojů energie, materiálového inženýrství a environmentálních aspektů. Poskytuje znalosti a aktuální informace potřebné k řešení výzev v oblasti udržitelné dopravy a její transformace.

Dva naši doktorandi Dipl.Ing. Sharmistha Saha a MSc. Babar Amin prezentovali dosavadní progres v jejich dizertační práci svým kolegům. Obě práce byly tématicky podobné. Týkaly se designu a vývoje heterogenních katalyzátorů pro přeměnu látek pocházejících z biomasy.



Ve dnech 26. a 27. září jsme společně s kolegy z Ústavu organické technologie (FCHT) pořádali nový dvoudenní seminář UCT Catalytic Fall. Seminář se zaměřuje především na PhD studenty a má za cíl prohloubit jejich znalosti v oblasti katalýzy, zlepšit jejich prezentační a komunikační dovednosti a umožnit jim získat kvalitní zpětnou vazbu od renomovaných odborníků. V rámci semináře byli pozváni dva světově uznávaní řečníci, prof. Krijn de Jong (Utrecht University) a prof. Gonzálo Prieto (ITQ Valencia), na půdu VŠCHT.
První den semináře byl věnován workshopu s PhD studenty z obou ústavů, kteří připravili krátké prezentace na téma svého výzkumu a zaměřili se na oblasti, kde vnímají své slabé stránky. Pozvaní řečníci pak poskytli konstruktivní hodnocení a pomohli studentům nalézt nové směry pro jejich výzkum. Druhý den se uskutečnily dvě veřejné přednášky, v nichž hosté prezentovali spíše edukativní příspěvky zaměřené na přípravu heterogenních katalyzátorů. Posluchači se tak seznámili se základními principy a klíčovými aspekty, na které je třeba dbát při jejich přípravě.
Jsme velmi potěšeni, že se nám podařilo zorganizovat tento seminář, kterého se zúčastnilo mnoho doktorandů. Těšíme se na další ročník příští podzim, tentokrát na téma "Charakterizace katalyzátorů".

Doc. Pavel Šimáček pracuje na VŠCHT již 25 let. Gratulujeme.

Dva studenti doktorského studijního programu, Ing. Hlaváček a Ing. Tománek, přednesli na schůzi ústavu přednášky o své dizertační práci. Domníváme se, že pro studenty je důležité procvičovat své prezentační dovednosti a diskutovat úzká místa svých prací.

Ústav udržitelných paliv a zelené chemie si dovoluje pozvat všechny zájemce nejen z řad VŠCHT na veřejnou přednášku firmy Gasnet na téma Role obnovitelných plynů v energetice, která se bude konat 3.10.2024 v Uhelně od 15 do 17h. V rámci přednášek bude zajištěno občerstvení a také soutěž o zajímavé ceny.
Pracovní nabídka
Technopark Kralupy hledá studenta na DPP pro projekt Stanovení limitní koncentrace vodíku ve směsi se zemním plynem. Bližší informace zde.

Dnes 10.9.2024 úspěšně složil státní doktorskou zkoušku v oboru Energie a paliva Ing. Filip Sihlovec. Přejeme Filipovi mnoho štěstí při dokončování disertační práce.


Ústav udržitelných paliv a zelené chemie nově disponuje vybavením pro FTIR spektrometr Antaris, které zahrnuje tři DRIFT cely určené pro měření pevných práškových vzorků. První, klasická DRIFT cela, umožňuje pohodlné měření vzorků za standardních laboratorních podmínek s možností evakuace a úpravy měřící atmosféry. Dvě pokročilejší cely – nízkoteplotní a vysokoteplotní – umožňují tepelnou úpravu vzorků v rozsahu teplot od -190 do 900 °C, což je ideální pro sledování změn v chování materiálů v závislosti na teplotě. Tyto cely lze navíc proplachovat inertními či reaktivními plyny pro dodatečné úpravy vzorků.
Během těchto úprav je možné kontinuálně sledovat spektra a vyhodnocovat změny v materiálu. Zařízení je vhodné pro studium povrchů anorganických materiálů, jako jsou adsorbenty nebo průmyslové katalyzátory, a umožňuje monitorování strukturních změn materiálů nebo adsorpci specifických molekul na povrch. Pro více informací kontaktujte Dr. Jaroslava Aubrechta.

V programu Energie a paliva obhájili čtyři bakalářští studenti a a jedna magisterská studentka studentka své závěrečné práce a úspěšně složili SZZ. Gratuluje novým absolventům.


Vyšla knížka pana doc. Skácela o historii i současnosti jízdního kola. Knihu je možné zakoupit také v Národní technické knihovně.

Na letošní ročník VědaFestu připravili naši kolegové velmi interaktivní stánek se symbolickým žlutým kontejnerem, které vystihoval téma stánku "Recyklace bez legrace". Děti i dospělí si s námi mohli zahrát hru, ve které se dozvěděli, které plasty lze recyklovat nebo jaké mají označení.


První ročník obhajoby studentských projektů v rámci stipendijního fondu firmy ALS Czech Republic proběhl 13. 6. 2024. Gratulujeme Andrey Bulkinovi k získání stipendia, které předali přímo zástupci firmy ALS Czech Republic.

Student Adam Vojtovič, student 3. ročníku na našem ústavu, se účastnil MČR ve stepu, které se konalo 31.5. 2024 v Kongresovém centru. Adamovi gratulujeme k zisku následujících ocenění!
1.Místo produkce - celostudiové číslo, ve které vystupovalo 150 lidí
2.Místo v dospělém duetu
2.Místo v dospělém triu

Aktuální seznam závěrečných prací pro akademický rok 2024/2025 najdete zde. Pokud máte zájem pracovat na těchto tématech anebo byste rádi diskutovali témata jiná/podobná, kontaktujte vedoucí jednotlivých prací.

Dva studenti programu Erasmus+ (jeden z Francie a druhá ze Španělska) úspěšně obhájili jejich projekty B (ponz. projekt v rozsahu bakalářské práce). Oba studenti strávili čtyři měsíce v našich laboratořích prováděním různých druhů experimentů. Baptiste syntetizoval katalyzátory a prováděl jejich katalytické testování a Shara analyzovala letecká paliva různými metodami. Gratulujeme Baptiste a Shara.

Ve středu 5. 6. 2024 proběhly úspěšné obhajoby diplomových prací a SZZ. Gratulujeme novým inženýrům!

Dne 30. 5. 2024 se skupina zaměstnanců vydala na exkurzi na LNG stanici v Klecanech a předávací regulační a odorizační stanici Makotřasy. Exkurze byla pořádaná firmou GasNet s.r.o.

Před schůzí ústavu v pátek 26.4 si zaměstnanci vyslechli dvě přednášky od našich doktorandů Ing. Vojtěcha Krupky a MSc. Babara Amina. Obě přednášky obsahovaly velké množství originálních výsledků. První přednáškou bylo zpracování pneumatik na hodnotné produkty zatímco druhá přednáška detailně popisovala využití TiO2 jako katalytického nosiče při zpracování produktů z biomasy.

Dne 24. 4. 2024 se doc. Tomáš Hlinčík zúčastnil 15. řádného (volebního) sjezdu Českého plynárenského svazu (ČPS), kde zastupoval VŠCHT Praha. Na sjezdu byla zvolena nová Rada ČPS, její předseda a místopředsedové.

V pondělí 15. 4. 2024 navštívilo náš ústav 24 studentů z Univerzity v Utrechtu (Nizozemí). Jednalo se o studenty třetího ročníku bakalářského a magisterského studia oboru Chemie a molekulární biologie na Ústavu chemie, kteří každoročně vyjíždějí na zahraniční pobyt. Studijní cesta má za cíl informovat účastníky o chemickém výzkumu a průmyslu v zahraničí a otevřít jim nové možnosti. Jsme rádi, že jsme tak těmto studentů mohli nabídnout kvalitní přednášky, ve kterých jsme je seznámili s historií naší školy a našimi vědeckými tématy (udržitelná katalýza, zhodnocení CO2 a alterativní zdroje paliv), stejně tak exkurzi ústavem, kde jsme jim ukázali naše technické možnosti a pracovní prostředí. Na závěr bychom chtěli vyzdvihnout zájem, se kterým se studenti ochotně zapojovali do diskuze.
![]() |
![]() |

Dva studenti DPS Ing. Ondřej Hlaváček a MSc. Snehasis Dutta prezentovali na ústavní schůzi své cíle a dosavadní výsledky, které získali v průběhu studia. Jednalo se o dvě odlišná témata - jedno technologicky zaměřené a druhé zaměřené na fundamentální výzkum. To pouze reflektuje to, že ústav 228 se snaží spolupracovat jak s průmyslem a hledat nová řešení, tak se snaží být úspěšný v grantových výzvách podporující základní výzkum.

Ve středu 3. 4. 2024 proběhla exkurze na Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) Praha. Početná skupina studentů a zaměstnanců si prošla areál ÚČOV, kde byla seznámena s provozem čistírny. Hlavní důraz byl ale kladen na zpracování vyrobeného bioplynu. Ten slouží jak pro výrobu tepla a elektřiny, tak je pomocí nové technologie zpracováván na biomethan. Tento biomethan je ve finálním kroku vháněn do plynové distribuční sítě a pražští občané ho tak mohou využívat. Na exkurzi byli s námi zástupci GasNet CZ a PPD-Pražská plynárenská distribuce, a.s.

V nejnovějším vydání univerzitního časopisu SPIN najdete rozhovor s prof. Davidem Kubičkou (strany 24-28). Přejeme příjemné čtení.

Zaměstnanci, doktorandi a studenti magisterského studia ústavu měli možnost navštívit společnost CEPS a.s., která se zabývá komplexním servisem potrubních systémů pro dopravu a rozvod plynů, ropy, ropných produktů a chemických látek. Během poutavé exkurze viděli zařízení pro opravu, čištění a inertizaci potrubí. Firma CEPS také nabízí pro studenty magisterského studia možnost praxe a měření zajímavých diplomových prací. Zároveň je sponzorem našeho ústavu a podílela se na renovaci počítačové učebny.

V úterý 5. 3. 2024 proběhly v Centru výzkumu Řež s.r.o. odběry na experimentální sCO2 smyčce. Cílem měření byl zisk informací o možných nečistotách v médiu, které mohou být nežádoucí při jeho využití v energetických okruzích. Součástí této smyčky je i testovací sekce, která slouží k provádění korozních zkoušek v přítomnosti oxidu uhličitého.

Dne 5. 3. 2024 proběhla úspěšně první část SDZ Ing. Lucie Šindelářové. Gratulujeme!

Ve velmi uvolněné atmosféře se sešli zaměstnanci našeho ústavu na bowlingových drahách. Toto neformální setkání vedlo k vytvoření nových vazeb mezi kolegy. Ačkoliv nemohli dorazit všichni, tak jsme zaplnili čtyři dráhy a udělali menší turnaj. Ve velice vyrovnaném turnaji s plno striky, ale i vymetenými žlábky, se nakonec celkovým vítězem stal (samozřejmě) tým vedený vedoucím ústavu doc. Hlinčíkem mající dravé mládí Dr. Polívkovou a Dr. Aubrechta. Přesto hlavním cílem bylo si turnaj užít a nezranit se. Doufáme, že toto je založení nové tradice …

Velké poděkování patří všem sponzorům, kteří se finančně podíleli na vybavení nově zrekonstruované počítačové místnosti A167. Jsme rádi, že jsme jim mohli poděkovat i osobně, a to 7. 2. 2024 přímo na půdě VŠCHT, za přítomnosti pana rektora prof. Pospíšila a pana děkana FTOP prof. Jeníčka.
Děkujeme firmám GasNet, s.r.o., CEPS a.s., Pražská plynárenská Distribuce, a.s. a Gas Storage CZ s.r.o. za štědrou finanční podporu a těšíme se na další spolupráci.

Srdečně gratulujeme Ing. Josefu Tomáškovi, který 1. 2. 2024 obhájil výsledky své dlouhodobé a systematické práce během svého doktrorského studia.

13. 2. od 16:30 proběhne exkurze na ústavu, která bude zaměřena hlavně na bakalářské studenty a představí jim řešené projekty a z toho případně vycházející bc práce. Sraz bude v 16:25 u spodního můstku v prvním patře budovy A.
14. 2. 14:00 – 17:00 proběhne Veletrh magisterských programů v Respiriu, kde představíme námi vyučovaný magisterský program Energie a paliva a specializace Technologie ropy a alternativních paliv a Plynná a pevná paliva.

Děkujeme všem zájemcům, kteří se přisli informovat o programech Energie a paliva a Omezování klimatických změn. Jsme rádi, že tato témata rezonují ve společnosti a máte chuť je studovat. Ceníme si každé zpětné vazby a těšíme se některé z Vás v září.

Rádi byste pracovali s námi? Neváhejte se podívat na přehled nabízených prací a kontaktovat jednotlivé vedoucí.

První mediální výstup nového ústavu byl pro ČT. S vývojem modernějších motorů a zvyšování podílu elektrifikovaných automobilů dochází pomalu ke snižování vyprodukovaných emisí CO2, komentoval doc. Skácel pro ČT (od 31. min).

Ve dnech 26. a 27. ledna budou probíhat na VŠCHT Dny otevřených dveří. Budeme rádi, pokud zavítáte do vestibulu budovy A, kde najdete stánek s programy Energie a paliva a Omezování klimatických změn. Těšíme se na Vás.

V pátek 12.1. 2024 se slavnostně sešli všichni členové nového ústavu 228. Nyní skoro 40-ti členný celek se potkal v zasedací místnosti rektora, kde nový vedoucí doc. Tomáš Hlinčík popřál mnoho úspěchů novému ústavu. Po slavnostním přípitku byla představena nová organizační struktura ústavu a diskutovalo se o budoucích plánech.
Náš propagační tým se také přidává s přáním mnoha vydařených projektů, publikovaných článků a kvalitních absolventů.

V současné době je akreditovaný studijní program Energie a paliva, který zastřešovaly původní ústavy 215 a 216. Ačkoliv se ústavy sloučily, tak pro současné studenty se nic nemění. Program jede dál! V budoucnu dojde pouze ke sloučení dvou specializací do jedné.
V letošním roce poprvé přijímáme studenty do bakalářského programu Omezovaní klimatických změn a zároveň bude dokončena příprava nového předmětu Principy zelené chemie pro bakaláře. To vše umožní studentům poznat základní principy udržitelnosti v chemickém průmyslu a zároveň získají nové znalosti o zelených metodách a technologiích.
Je zapotřebí také dodat, že některé nové výzvy se otevírají. V současné době probíhají diskuze o vytvoření nových studijních programů v oblasti Zelené, udržitelné, chemie. Stejně tak posílily snahy implementace zelených principů do vyučovaných předmětů, například snahou vytvořit nový předmět Biorafinérie.
Těšíme se na zajímavou budoucnost. Buďte u toho s námi.

Novým a zároveň prvním vedoucím ústavu 228 se stal doc. Ing. Tomáš Hlinčík, Ph.D.. Pan docent v předchozích letech vedl Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší. V současné době působí ve funkci proděkana pro vědu a výzkum na fakultě FTOP. Panu docentovi přejeme mnoho úspěchů s vedením nového pracovního celku.

Rok 2024 přináší nové příběhy. Po mnoha letech se spojily dva zakládající ústavy Fakulty technologie ochrany prostředí, konkrétně Ústav technologie ropy a alternativních paliv a Ústav plnynných a pevných paliv a ochrany ovzduší, v jeden celek - Ústav udržitelných paliv a zelené chemie (228). Kromě vytvoření unikátního palivářského celku dochází k otevření nového směru do oblasti udržitelné (zelené) chemie.
- Věda
- Propagace
- Zábava
- Pedagogika
- Oficiality
- 2025
- 2024
- Nastavení novinek