Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
 → O nás → Struktura ústavu → Ing. Petr Straka, Ph.D.

Ing. Petr Straka, Ph.D.

ODBORNÝ ASISTENT

SPECIALIZACE

• zpracování odpadů
  • katalytické testování
  • hydrogenace

Zabývá se výrobou uhlovodíkových směsí z obnovitelných a odpadních materiálů. Kapalné suroviny, získané například z pyrolýzy nebo hydrotermálního zkapalňování odpadní biomasy (sláma, hnůj, čistírenské kaly, bavlna) či pyrolýzy odpadních plastů a pneumatik, hydrogenačně zpracovává v průtočných katalytických jednotkách. Zkoumá také možnosti začlenění těchto hydrogenačně zpracovaných produktů (uhlovodíkových směsí) do rafinérského nebo petrochemického průmyslu.

Vzdělání

• VŠCHT Praha, Disertační práce: Vývoj metodiky pro studium chování rop při jejich skladování (2010)

Zkušenosti

• 2004–2011 - asistent na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv
  • 2011–2024 - odborný asistent na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv
  • 2024 – současnost – odborný asistent na Ústavu udržitelných paliv a zelené chemie

• Využití výpočetní techniky (BSP)
  • Aplikace výpočetní techniky (BSP)
  • Zpracování a využití ropy (BSP)
  • laboratoře oboru (BSP, MSP)
  • vedení studentských prací v programu Erasmus+

Další aktivity a ocenění

• 2017 - vítěz ceny Julie Hamáčkové za zásluhy s výstavbou a zprovozněním dětského koutku Zkumavka v rámci VŠCHT Praha

Významné publikace

• Straka, P., Auersvald, M., Vrtiška, D., Kittel, H., Šimáček, P., & Vozka, P. (2023). Production of transportation fuels via hydrotreating of scrap tires pyrolysis oil. Chemical Engineering Journal, 460, 141764.
  • J.S. dos Passos, P. Straka, M. Auersvald, J. Biller, Upgrading of hydrothermal liquefaction biocrudes from mono-and co-liquefaction of cow manure and wheat straw through hydrotreating and distillation, 452 (2023) 139636.
  • Auersvald, M., et al., Hydrotreatment of straw bio-oil from ablative fast pyrolysis to produce suitable refinery intermediates. Fuel, 2019. 238: p. 98-110.
  • Šiman, M., Krupka, V., Kejla, L., Straka, P., Schulzke, T., dos Passos, J. S., ... & Auersvald, M. (2023). Crucial correction of the Faix method for the determination of carbonyls in pyrolysis and hydrothermal liquefaction bio-oils with high nitrogen content. Journal of Analytical and Applied Pyrolysis, 173, 106086.
  • Shumeiko, B., Auersvald, M., Vrtiška, D., Straka, P., Šimáček, P., Svetlik, I., ... & Kubička, D. (2023). Reduction of fossil CO2 emissions of engine fuels by integration of stabilized bio-oil distillation residue to a crude-oil refinery hydrocracking process. Chemical Engineering Journal, 465, 142899.

Významné projekty

• projekt H2020 - BioMates – testování katalyzátorů pro mírnou hydrogenaci bio-oleje (2016 – 2022) (člen týmu)
  • projekt TAČR - PYREKOL - Projekt výzkumu a vývoje technologie materiálového využití odpadních plastů a pneumatik v rafinérském a petrochemickém průmyslu v ČR (2020 – 2024)
  • projekt TAČR - Hodnocení skladovatelnosti sladkých rop v systému SSHR (2021 – 2023)